Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial Problemy podczas instalacji systemu
#1
2
Better response on post Problemy podczas instalacji systemu>> Linux Mint - instalacja


Zawieszanie się systemu podczas rozruchu

Niektóre karty graficzne nie współpracują ze sterownikami pobranymi razem z systemem. Z tego powodu podczas rozruchu system się zawiesza. Jeśli napotkamy taki problem to możemy zmienić sposób rozruchu na taki, który używa uproszczonej grafiki. To pozwoli na instalację systemu, uruchomienie go i pobranie odpowiedniego sterownika dla naszej karty graficznej.

BIOS

Najpierw rozwiązanie dla komputerów które nie używają trybu UEFI.
Startujemy Linux Mint z rozruchowego nośnika USB. Kiedy pojawi się poniższy ekran z odliczaniem, ale bez menu, to naciskamy jakikolwiek klawisz alfanumeryczny na klawiaturze. To pokaże menu z którego wybieramy "Start in compatibility mode". Naciskamy klawisz Enter.

[Obrazek: SUSrUOyl.png]

Jeżeli pierwsza metoda nie zadziała to próbujemy następną. W menu z podświetloną pozycją "Start Linux Mint" naciskamy klawisz Tab. Pod menu pojawi się tekst. Wyszukujemy wyrażenie quiet splash i zamieniamy je na nomodeset. Naciskamy klawisz Enter.

[Obrazek: jPkstevl.png]

Jeżeli i to nie zadziała to zamiast nomodeset wpisujemy nouveau.noaccel=1.

UEFI

Rozwiązanie dla komputerów które używają trybu UEFI.
Startujemy Linux Mint z rozruchowego nośnika USB. Wybieramy "Start Linux Mint (compatibility mode)". Naciskamy klawisz Enter.

[Obrazek: u5XvZhQl.png]

Jeżeli ta metoda nie zadziała to próbujemy następną. W menu z podświetloną pozycją "Start Linux Mint" naciskamy klawisz e. Wyszukujemy wyrażenie quiet splash i zamieniamy je na nomodeset. Naciskamy klawisz F10.

[Obrazek: DLdDeDll.png]

Jeżeli i to nie zadziała to zamiast nomodeset wpisujemy nouveau.noaccel=1.

Po instalacji systemu

Nasz problem z kartą graficzną nadal nie jest rozwiązany. Ponownie musimy zmienić sposób rozruchu na taki, który używa uproszczonej grafiki, ale tylko sposobami dla trybu UEFI, nawet jeżeli używamy BIOS.
Jeżeli Linux Mint jest jedynym systemem na komputerze to startujemy przytrzymując klawisz Shift aż do pojawienia się menu GRUB.
Jeżeli mamy więcej systemów na komputerze to menu GRUB samo się pojawi i wtedy naciskamy jakikolwiek klawisz alfanumeryczny (z wyjątkiem e i c) żeby zatrzymać odliczanie do zniknięcia menu.

Metoda "compatibility mode" już nie będzie dla nas dostępna ale możemy wybrać "Opcje zaawansowane dla systemu Linux Mint" a następnie "Linux Mint (recovery mode)" i "resume".
Możemy także zastosować metody z parametrami nomodeset i nouveau.noaccel=1.

Po starcie systemu i uruchomieniu programu "Zarządzanie sterownikami" odpowiednie dla nas sterowniki będą pobrane. Po ich instalacji restartujemy komputer.
Brak wyboru systemu przy rozruchu

To rozwiązanie dotyczy tylko komputerów które używają trybu UEFI.
Jeśli zainstalujemy Windows i Linux Mint obok siebie to może się zdarzyć że po restarcie zostanie uruchomiony Windows, bez możliwości wyboru drugiego systemu. W takim przypadku uruchamiamy Linux Mint z rozruchowego nośnika USB i w terminalu wykonujemy polecenie:

Kod:
sudo efibootmgr

Otrzymamy listę możliwych opcji rozruchu. Przykładowa lista:

Kod:
BootCurrent: 0002
Timeout: 0 seconds
BootOrder: 0000,0002,0003
Boot0000* Windows Boot Manager
Boot0001* ubuntu
Boot0002* UEFI:  USB Flash Memory1.00
Boot0003* UEFI:  USB Flash Memory1.00, Partition 2

W liście wyszukujemy pozycji które reprezentują systemy operacyjne. W tym przykładzie to Windows Boot Manager z numerem 0000 dla systemu Windows i ubuntu z numerem 0001 które reprezentuje Linux Mint.

Następnie sprawdzamy kolejność rozruchu w pozycji BootOrder: 0000,0002,0003
Widzimy że Linux Mint nie jest obecny na liście. Żeby go umieścić na pierwszej pozycji wykonujemy polecenie:

Kod:
sudo efibootmgr --bootorder 0001,0000,0002,0003
Odpowiedz


Skocz do:
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości