Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial Problemy podczas instalacji systemu
#1
1
Better response on post Problemy podczas instalacji systemu>> Linux Mint 19.2 - instalacja


Zawieszanie się systemu podczas rozruchu

Niektóre karty graficzne nie współpracują ze sterownikami pobranymi razem z systemem. Z tego powodu podczas rozruchu system się zawiesza. Jeśli napotkamy taki problem to możemy zmienić sposób rozruchu na taki, który używa uproszczonej grafiki. To pozwoli na instalację systemu, uruchomienie go i pobranie odpowiedniego sterownika dla naszej karty graficznej.

BIOS

Najpierw rozwiązanie dla komputerów które nie używają trybu UEFI/EFI. Jeśli nie jesteśmy pewni w jakim trybie działa nasz komputer to możemy spróbować obydwu sposobów.

Startujemy Linux Mint z rozruchowej pamięci USB. Kiedy pojawi się poniższy ekran z odliczaniem, ale bez menu, to naciskamy jakikolwiek klawisz alfanumeryczny na klawiaturze. To pokarze menu z którego wybieramy "Start in compatibility mode". Naciskamy klawisz Enter.

[Obrazek: SUSrUOyl.png]

Jeśli pierwsza metoda nie zadziała to próbujemy następną. Ponownie w menu z podświetloną pozycją "Start Linux Mint" naciskamy klawisz Tab. Pod menu pojawi się tekst. Wyszukujemy wyrażenie quiet splash i zamieniamy je na nomodeset. Naciskamy klawisz Enter.

[Obrazek: jPkstevl.png]

Jeśli i to nie zadziała to zamiast nomodeset wpisujemy nouveau.noaccel=1.

UEFI/EFI

Rozwiązanie dla komputerów które używają trybu UEFI/EFI. Startujemy Linux Mint z rozruchowej pamięci USB. Wybieramy "Start Linux Mint (compatibility mode)". Naciskamy klawisz Enter.

[Obrazek: 3HXvDBul.png]

Jeśli ta metoda nie zadziała to próbujemy następną. Ponownie w menu z podświetloną pozycją "Start Linux Mint" naciskamy klawisz e. Wyszukujemy wyrażenie quiet splash i zamieniamy je na nomodeset. Naciskamy klawisz F10.

[Obrazek: 3qp0WSJl.png]

Jeśli i to nie zadziała to zamiast nomodeset wpisujemy nouveau.noaccel=1.

Po instalacji systemu na twardym dysku

Nasz problem z kartą graficzną nadal nie jest rozwiązany. Ponownie musimy zmienić sposób rozruchu na taki, który używa uproszczonej grafiki. Startujemy Linux Mint przytrzymując klawisz Shift. Puszczamy go dopiero kiedy zobaczymy menu GRUB. (Czasami wymagane jest pojedyncze naciśnięcie klawisza Esc po zniknięciu logo BIOS). Metoda "compatibility mode" już nie będzie dla nas dostępna. Możemy zastosować nomodeset i nouveau.noaccel=1, ale tylko sposobem dla trybu UEFI/EFI, nawet jeśli używamy BIOS.
Także, kiedy jesteśmy w menu możemy wybrać opcję "Advanced options for Linux Mint" a następnie "Linux Mint (recovery mode) i "resume".
Po starcie systemu i uruchomieniu programu "Zarządzanie sterownikami" odpowiednie dla nas sterowniki będą pobrane. Po ich instalacji restartujemy komputer.

Brak wyboru systemu przy rozruchu

Te rozwiązania dotyczą tylko komputerów które używają trybu UEFI/EFI.
Jeśli zainstalujemy Linux Mint i Windows obok siebie to może się zdarzyć że po restarcie zostanie uruchomiony Windows, bez możliwości wyboru drugiego systemu. W takim przypadku ponownie otwieramy ustawienia BIOS/UEFI i poszukujemy "OS Boot Manager", który powinien być zlokalizowany w pobliżu listy urządzeń z których startuje system operacyjny. Tej listy szukaliśmy przy okazji instalacji systemu. "OS Boot Manager" pozwoli nam zmienić kolejność rozruchu systemów co spowoduje pojawienie się wyboru po restarcie.

Jeśli to się nie powiedzie uruchamiamy Linux Mint z rozruchowej pamięci USB i w terminalu wykonujemy polecenie:

Kod:
sudo efibootmgr

Otrzymamy listę możliwych opcji rozruchu. Przykładowa lista:

Kod:
BootCurrent: 0000
Timeout: 5 seconds
BootOrder: 0001,2001,0006,0005
Boot0000* ubuntu
Boot0001* Windows Boot Manager
Boot0005* Internal Hard Disk or Solid State Disk
Boot0006* Internal CD/DVD ROM Drive (UEFI)
Boot2001* USB Drive (UEFI)

W liście wyszukujemy pozycji które reprezentują systemy operacyjne. W tym przykładzie to ubuntu z numerem 0000 które reprezentuje Linux Mint i Windows Boot Manager z numerem 0001 dla systemu Windows.

Następnie sprawdzamy kolejność rozruchu w pozycji:

Kod:
BootOrder: 0001,2001,0006,0005

Widzimy że Linux Mint nie jest obecny na liście. Żeby go umieścić na pierwszej pozycji wykonujemy polecenie:

Kod:
sudo efibootmgr --bootorder 0000,0001,2001,0006,0005


Secure Boot Violation

Jeśli po instalacji systemu nie możemy go wystartować i wyświetlane jest ostrzeżenie "Secure Boot Violation" (Złamanie Zasad Bezpiecznego Rozruchu), to musimy ponownie otworzyć ustawienia BIOS/UEFI i wyłączyć opcję "Secure Boot" (Bezpieczny Rozruch).

Czasami trzeba zabezpieczyć BIOS/UEFI hasłem, żeby opcja "Secure Boot" stała się aktywna i można ją było wyłączyć.

Jeśli to by się nie udało to robimy ponowną instalację systemu, tym razem bez włączonej opcji "Zainstaluj oprogramowanie podmiotów trzecich do obsługi sprzętowej grafiki i kart Wi-Fi, Flasha, MP3 i innych mediów".
Odpowiedz


Skocz do:
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości