Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tutorial Czyszczenie systemu
#1
2
Better response on post Czyszczenie systemuCzyszczenie systemu

Ze względu na sposób formatowania twardych dysków i napędów półprzewodnikowych (SSD) Linux Mint bardzo dobrze radzi sobie z fragmentacją pamięci, zwłaszcza jeśli dana partycja jest przynajmniej w 20% wolna. Dlatego nie stosuje się defragmentacji, tym bardziej że może to doprowadzić do utraty plików.

Czyszczenie systemu nie jest konieczne ponieważ pomięć, którą w ten sposób odzyskamy, jest niewielka w porównaniu do pojemności współczesnych twardych dysków i napędów półprzewodnikowych. Jeśli to robimy to za pomocą narzędzi istniejących w systemie. Używanie programów takich jak BleachBit nie jest zalecane, ponieważ mogą one usunąć więcej niż tego sobie życzymy. To samo a nawet więcej możemy osiągnąć za pomocą programów które są dobrze zintegrowane z systemem.

Pakiety pozostające po instalacji programów

Możemy się ich pozbyć poprzez menedżera pakietów Synaptic. W menu wchodzimy w "Ustawienia > Preferences > Pliki". Klikamy na "Wykasuj podręczne archiwum pakietów (cache)" i zaznaczamy "Kasowanie pobranych pakietów po instalacji". Od tej pory kasowanie pakietów po instalacji będzie automatyczne i odzyskamy kilkaset megabajtów pamięci.

Pakiety pozostające po odinstalowaniu programów

Do usunięcia ich także używamy menedżera pakietów Synaptic. W panelu po lewej stronie, na dole, wybieramy "Stan", na górze "Nie zainstalowane (pozostałości po konfiguratorze)". W głównym oknie pokarzą się pakiety do skasowania. Klikamy na każdy z nich prawym klawiszem i wybieramy opcję "Zaznacz do całkowitego usunięcia". Dokonujemy usunięcia klikając "Zastosuj" i "Apply".

Miniatury obrazów

Dla każdego obrazy (zdjęcia, wideo, grafiki, dokumentu) wyświetlonego w komputerze tworzone są miniatury wykorzystywane w ikonach i przechowywane w naszym katalogu domowym. Miniatury pozostają nawet po usunięciu obrazu. Domyślnie te archiwum ma pojemność 512 MB i ma tendencję do szybkiego wypełniania się. Dopiero miniatury starsze niż 180 dni są usuwane. Te archiwum możemy w całości usunąć za pomocą polecenia w terminalu:

Kod:
rm -rf ~/.cache/thumbnails

Jak tylko wyświetlimy kolejny obraz, nowe, puste archiwum zostanie utworzone.
Jeśli chcemy zmienić pojemność archiwum i czas przetrzymywania miniatur to najpierw musimy zainstalować edytora dconf. Otwieramy menedżera oprogramowania, wyszukujemy i instalujemy dconf-editor.

W edytorze wyszukujemy ustawienia dla Cinnamon: "org > cinnamon > desktop > thumbnail-cache > maximum-age/size".
I dla MATE: "org > mate > desktop > thumbnail-cache > maximum-age/size".
Wyłączamy "Użycie domyślnej wartości" i zmieniamy parametr. Żeby zmiana została zastosowana trzeba wycofać się z okien z ustawieniami przynajmniej do "desktop".

Zbędne czcionki

Można odzyskać 162 MB pamięci usuwając niektóre azjatyckie czcionki za pomocą tego polecenia w terminalu:

Kod:
sudo apt-get remove fonts-beng-extra fonts-deva-extra fonts-gubbi \
fonts-gujr-extra fonts-guru-extra fonts-kacst* fonts-kalapi fonts-khmeros* \
fonts-lao fonts-lklug-sinhala fonts-lohit-* fonts-nakula fonts-nanum* \
fonts-navilu fonts-noto-cjk fonts-orya-extra fonts-pagul fonts-sahadeva \
fonts-samyak* fonts-sil-abyssinica fonts-sil-padauk fonts-smc-* fonts-takao* \
fonts-telu-extra fonts-tibetan-machine fonts-tlwg-* fonts-wqy* \
&& sudo dpkg-reconfigure fontconfig

Po jego wykonaniu należy zrestartować komputer.

Zbędne jądra Linuksa

Każde takie jądro i pliki które są niezbędne to jego działania to około 200 MB. Możemy je usunąć za pomocą menedżera aktualizacji. W menu wchodzimy w "Widok > Jądra Linuksa". Żeby usunąć pojedyncze jądro klikamy na nie i wybieramy "Usuń". Żeby usunąć kilka naraz korzystamy z opcji "Usuń stare jądra...". Następnie restartujemy komputer.

Przeglądarka

Każdą przeglądarkę można tak ustawić że podczas jej zamykania będzie usuwana historia naszej działalności w sieci.
Firefox: w menu wchodzimy w "Preferencje > Prywatność i bezpieczeństwo > Historia > Program Firefox: będzie używał ustawień użytkownika". Zaznaczamy: "Czyszczenie historii podczas zamykania programu". Wchodzimy w "Ustawienia..." gdzie możemy wybrać wszystkie pozycje. Jeśli to zrobimy niektóre strony mogą nie pamiętać naszych preferencji.

Kosz

Opróżnienie kosza może uwolnić nam sporo pamięci. Możemy także ustawić czas po którym pliki zalegające w koszu będą automatycznie usuwane. W tym celu instalujemy mały program o nazwie trash-cli. Możemy to zrobić za pomocą menedżera oprogramowania albo polecenia w terminalu:

Kod:
sudo apt-get install trash-cli

Ten program nie posiada interfejsu graficznego i jest dostępny tylko poprzez terminal.
Następnie w edytorze tekstu Xed tworzymy plik o nazwie opróżnij_kosz.sh
Nazwa może być inna pod warunkiem że ta zmiana będzie uwzględniona w poleceniach poniżej.
W pliku zapisujemy ten tekst:

Kod:
#!/bin/bash
trash-empty 30

Liczba 30 oznacza ilość dni po których plik w koszu będzie automatycznie usunięty. Możemy ją dowolnie zmienić.
Plik umieszczamy w katalogu Dokumenty w naszym katalogu domowym. Może być umieszczony w innym katalogu pod warunkiem że ta zmiana będzie uwzględniona w poleceniach poniżej.
Następnie czynimy go wykonalnym poleceniem w terminalu, gdzie zamiast nazwa_katalogu_domowego wstawiamy nazwę naszego katalogu domowego.

Kod:
chmod 775 /home/nazwa_katalogu_domowego/Dokumenty/opróżnij_kosz.sh

Otwieramy aplikację "programy startowe" z głównego menu i klikamy "Add". W rubryce "Nazwa:" wpisujemy cokolwiek, na przykład "Opróżnij Kosz". W rubryce "Polecenie:" wpisujemy ścieżkę do naszego pliku:

Kod:
/home/nazwa_katalogu_domowego/Dokumenty/opróżnij_kosz.sh

Klikamy "Add".
Od tej pory po każdym logowaniu "przeterminowane" pliki będą usuwane z naszego kosza. Zawsze możemy otworzyć plik opróżnij_kosz.sh i zmienić parametr z liczbą dni.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości